Akın Grup

Yazı Boyutu

AKIN HOLDİNG A.Ş.

Holding, 1980'lerin ortasında Akın Grubu'ndaki şirketlerin, bir çatı altında toplanması ve grubun gelişen şartlara göre daha hızlı bir şekilde karar alması amacıyla kurulmuştur. 1986 yılında, Türk tekstil sektörünün duayeni olarak kabul edilen rahmetli Rüştü AKIN'ın sahip olduğu ve ülkemizin tekstil sektöründe öncü ve saygın bir kurumu olan Akın Grubu tarafından Tekstilbank A.Ş. kurulmuştur. 2001 yılında yapılan hisse devriyle birlikte Akın Grubu'nun bankadaki payı sembolik seviyeye düşmüş ve Akın Faktoring Hizmetleri A.Ş. Akın Grubu'nun en büyük finans şirketi haline gelmiştir.

AKIN TEKSTİL A.Ş.  


Rüştü AKIN ve Haydar AKIN kardeşler tarafından 1956 yılında kurulan Akın Tekstil A.Ş., Türk tekstil sanayinin gelişmesinde aktif olarak çok önemli roller almıştır. Firmanın %81 hissesi Haydar AKIN, Akın Holding A.Ş., ve AKIN Ailesi'ne aittir. Kalan %19'luk hisse ise İMKB'de işlem görmektedir. Akın Tekstil A.Ş.; Bakırköy tesisinin yanı sıra, co-jenerasyon sistemi ile kendi elektriğini de üreten, 400 bin metrekarelik bir alanda kurulmuş olan Kırklareli Lüleburgaz tesisinde, 1996 yılından bu yana dokuma, iplik, boyama, apre ve konfeksiyon bölümleriyle hizmet vermektedir. Firma, uzun yıllardır entegre yapısını korumakta ve doğal-suni iplik üretimi ile başlayan üretim süreci, hammadenin mamül ürün haline getirilmesi ile sona ermektedir. Ürünleri ÖKO-TEX ve ISO9001 kalite kontrol belgesine sahiptir.

EDİP GAYRIMENKUL YATIRIM SAN.VE TİC.A.Ş. (EDİP İPLİK SAN. VE TİC.A.Ş.'nin Ünvan değiştirilmiş halidir)

1971 yılında kurulan, 1990 yılında halka açılan,ülkemizin önde gelen doğal ve suni iplik üreticileri arasında yer alan Edip İplik, yeni bir fabrika kurmak üzere 1998 yılında Lüleburgaz'da 288 bin m2 arazi almış ve tüm tesis 2005 yılına kadar devam eden süreçte Lüleburgaz'a taşınmıştır. 2008 yılı sonunda tekstil üretimini sona erdiren şirket,ünvanını Edip Gayrımenkul Yatırım San.ve Tic.A.Ş. olarak değiştirerek gayrımenkul geliştirme faaliyetlerine yönelmiştir.

Edip İplik A.Ş.'nin Bağcılar'daki 55.550 m2 açık alana sahip eski fabrika arazisi üzerine kurulan 234 bin m2 kapalı alanlı 212istanBUL Alışveriş Merkezi 2009 yılında faaliyetine başlamıştır. Aynı arazi üzerinde 86 bin m2 kapalı alanı olan 503 daireli My Office 212 projesi de bulunmaktadır. Şirketin, 31/12/2010 tarihi itibariyle %34.85 hissesi İMKB de işlem görmektedir. 

EDPA USA, INC. 

 
1984 yılında, Edpa Pazarlama tarafından ABD'ye yapılan ihracatı arttırmak amacıyla kurulmuştur. 

 

EDPA TEKSTİL TİCARET A.Ş. 

 
1993 yılında Edpa USA'nın dağıtımını üstlenmek ve Türkiye ayağını oluşturmak amacıyla kurulmuştur.  

 

EDPA KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş. 

  
1986 yılında tekstil boyalarının ticaretini yapmak amacıyla kurulan firmanın, birçok acenta ile özel anlaşmaları bulunmaktadır.  

 

AKTEK GİYİM SAN. VE TİC. A.Ş. 

  
1995 yılında; Akın Tekstil, Akın Holding, Haydar AKIN ve AKIN Ailesi ortaklığı ile kurulan firma, Akın Tekstil A.Ş. ve diğer işletme ürünlerini pazarlamak amacıyla faaliyet göstermektedir. 

 

MİG MİMARLIK İNŞAAT GELİŞTİRME TURİZM VE TİC. A.Ş. 

 
1998 yılında kurulmuştur. Firma, Bodrum'da şirket arazisi üzerine, ‘Kaya Köy' isimli kırk haneli, denize sıfır tatil köyü projesini tamamlamıştır.

 

RÜŞTÜ AKIN VAKFI  


Vakıf; eğitim, sağlık, bayındırlık ve sosyal alanlarda gerekli hizmetleri sağlayarak, Türkiye’nin ve Türk insanının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Rüştü AKIN, Nuri AKIN, Ragıp AKIN ve Safure Füsun YÖNDER’in temsil ettiği kurucu üyeler tarafından, Haziran 1986’da kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana, başarılı öğrencilere sağladığı burslar ve ödüller ile desteklemeyi sürdürürken, kreş ve öğrenci yurtlarını içeren eğitim tesisleri kurup işletmekte, afet bölgelerine yardım götürmektedir.

Akın Holding Şirketleri ve Aile Üyelerinin  kaynaklarıyla Rüştü Akın Vakfı önderliğinde eğitim dünyamıza kazandırılan ve aile üyelerimizin isimlerini taşıyan eğitim kurumlarımız şunlardır.

  • Rüştü Akın Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi
  • Ege Ünv.Emel Akın Meslek Yüksek Okulu
  • Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi
  • Ragıp Akın İlköğretim Okulu
  • Füsun Yönder Anadolu Lisesi
  • Buldan Akın Anadolu Öğretmen Lisesi
  • Buldan Akın Anadolu Öğretmen Lisesi Spor Salonu