Mali Suçları Araştırma Kurumu (MASAK) Duyurusu

Yazı Boyutu

 

13.7.2011

Değerli Müşterimiz, 

Mali Suçları Araştırma Kurumu (MASAK) tarafından yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunan “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik” kapsamında Faktoring Şirketlerine hesap açılışlarında kimlik ve adres teyidine yönelik olarak yeni yükümlülükler getirilmiştir. 

Söz konusu Yönetmelik ile açılan hesaplarla birlikte, daha önce acilmiş bulunan hesaplarda da müşteri kimlik ve adres tespitine yönelik bilgi ve belgelerin 30 Haziran 2009 tarihine kadar tamamlanarak Yönetmelik ile uyumlu hale getirilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. 

Bu yasal gereklilik kapsamında, hesap açılışı sırasında beyan etmiş olduğunuz adres bilginizin teyidine yönelik olarak, ikametgah belgesi veya elektrik, su, doğalgaz ve telefon gibi abonelik gerektiren hizmetlerden herhangi birine ait ve hesap açılış tarihinden önceki 3 ay içerisinde düzenlenmiş bir faturanın ibrazı gerekmektedir. 

1 Temmuz 2009 tarihinden sonra yapacağınız işlemlerde herhangi bir sorun yaşanmaması için, MASAK tarafından ilgili Yönetmelik gereği talep edilen bilgi ve belgeleri tamamlamanız amacıyla hesabınızın bulunduğu Şube ve Acentemiz ile irtibata geçmenizi rica eder, iyi günler dileriz.” 

 İlgili belgeleri tamamladıysanız bu duyuruyu dikkate almayınız.